20/05/2024
Македонија

657 нови случаи на ковид-19, починати се 31 лице

Во последните 24 часа се направени 2347 тестирања, а регистрирани се 657 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 323
-Куманово 23
-Штип 8
-Прилеп 38
-Тетово 19
-Струга 15
-Велес 22
-Битола 36
-Охрид 28
-Кавадарци 25
-Гостивар 17
-Гевгелија 6
-Струмица 13
-Крива Паланка 6
-Радовиш 10
-Кочани 12
-Пробиштип 4
-Македонски Брод 4
-Пехчево 1
-Берово 7
-Валандово 5
-Виница 2
-Делчево 7
-Кратово 1
-Свети Николе 4
-Кичево 5
-Ресен 5
-Неготино 11

Починати се 31 лице, десет пациенти од Скопје (93, 79, 73, 76, 69, 40, 84, 70, 61, и 88г), тројца од Куманово (57, 74 и 81г), еден од Дебар (81г), пет од Прилеп (55, 58, 78, 70 и 56г), двајца од Тетово (59 и 81г), еден пациент од Струга (75г), еден од Охрид (47г), еден од Кавадарци (51г), тројца од Гостивар (60, 75 и 68г), двајца од Струмица (72 и 83г), еден од Крушево (76г) и еден пациент од Делчево (65г). Од нив тројца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 920 оздравени пациенти од:

-Скопје 349
-Куманово 37
-Дебар 8
-Штип 29
-Прилеп 70
-Тетово 29
-Струга 60
-Велес 37
-Битола 36
-Охрид 28
-Кавадарци 36
-Гостивар 45
-Гевгелија 5
-Струмица 18
-Крива Паланка 3
-Радовиш 9
-Крушево 1
-Кочани 13
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 3
-Пехчево 4
-Берово 9
-Валандово 2
-Виница 4
-Делчево 24
-Кратово 3
-Свети Николе 10
-Кичево 20
-Ресен 9
-Неготино 14

Досега во земјата се направени вкупно 373.738 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 76251, бројката на оздравени пациенти е 52413, на починати е 2225, а бројот на активни случаи изнесува 21613