21/06/2024
Македонија

672 нови случаи на КОВИД-19, починати се 5 лица

Во последните 24 часа се направени 6.770 тестирање, а регистрирани се 672 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 230
• Тетово – 115
• Гостивар – 101
• Куманово – 43
• Кичево – 37
• Струмица – 36
• Охрид – 20
• Струга – 13
• Битола и Дебар – по 9
• Штип – 8
• Кавадарци и Кочани – по 7
• Велес и Ресен – по 6
• Прилеп – 5
• Македонски Брод – 4
• Радовиш, Виница и Валандово – по 3
• Берово и Пехчево – по 2
• Свети Николе, Крива Паланка и Делчево – по 1.
Пријавени се 5 починати лица: по 2 починати лица одТетово (48г и 66г) и Гостивар (59г и 85г), по едно починато лице од Виница (62г).
Регистрирани сe 35 оздравени пациенти од:
• Скопје – 12
• Гостивар – 9
• Битола и Кичево – по 3
• Прилеп и Струмица – по 2
• Куманово, Штип ,Кочани и Свети Николе – по 1.
Досега во земјата се направени вкупно 1.046.042 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 160.571 бројката на оздравени пациенти е 150.670, на починати е 5.532, а бројот на активни случаи изнесува 4.369