18/05/2024
Македонија

674 нови случаи на Ковид – 19, почина 21 лице

Во последните 24 часа направени се 3.156 тестови, а регистрирани се 674 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 352
• Битола – 44
• Велес – 33
• Прилеп – 31
• Кавадарци – 27
• Куманово – 22
• Гевгелија – 21
• Кичево – 17
• Струмица – 16
• Тетово и Гостивар – по 12
• Охрид – 11
• Неготино – 10
• Ресен – 9
• Радовиш – 8
• Штип – 6
• Кочани, Струга, Свети Николе , Валандово и Крушево – по 5
• Македонски Брод и Демир Капија – по 3
• Крива Паланка, Делчево, Берово , Дебар и Богданци – по 2
• Кратово и Демир Хисар – по 1
Од вкупниот број на позитивни (674), регистрирани се 98 реинфекции.
Од вкупниот број на починати лица, кај 20 лице се регистрирани коморбидитети.
Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 12 починати лица: 5 починати лица од Скопје (55г, 66г,74г, 74г и 78г), 2 починати лица од Тетово (69г и 78г) и по едно починато лице од Прилеп (88г), Охрид (88г), Струга (75г), Битола (85г) и Кочани (74г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 9 починати лица од: Скопје (2), Крива Паланка (3), Битола (1), Тетово (1), Струга (1), и Пробиштип (1). Починатите лица се на возраст од 48г. до 92г. Лицата за починати се пријавени во период од 31.01. до 20.02.2022. Од починатите лица, 5 се починати во домашни услови, а 4 лица во болнички услови.
Регистриран сe 978 оздравени пациенти од:
• Скопје – 569
• Велес – 53
• Куманово – 49
• Битола – 47
• Кавадарци – 39
• Прилеп – 33
• Тетово – 26
• Гостивар, Струмица и Гевгелија – по 19
• Неготино – 18
• Кичево – 17
• Радовиш – 12
• Дебар – 9
• Кочани и Ресен – по 8
• Штип – 7
• Охрид – 5
• Кратово – 4
• Свети Николе и Крива Паланка – по 3
• Валандово, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 2
• Виница, Демир Капија и Дојран – по 1
Направени се 3.156 тестови преку:
ИЈЗ-417, ЦЈЗ Скопје-56, ЦЈЗ Битола-95, ЦЈЗ Прилеп-58, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-67, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–133, Жан Митрев (Филип Втори)-89, Авицена-83, Биотек-121, Систина-89, лабораторија Лаор-97, Синлаб-19, Ремедика-16, Плодност-36, Генеа-6, Никоб Лаб-233, ВФВ Медикал-48, Ели Медика-24, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-14, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–13, Нова Лаб Дијагностика–12, Рамус-26
ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.374.
Досега во земјата се направени вкупно 1.878.073 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 295.082, бројот на оздравени пациенти е 280.675, на починати е 8.958 а бројот на активни случаи изнесува 5.449