26/05/2024
Македонија

702 нови случаи на Ковид – 19, починати се 24 лица

Во последните 24 часа се направени 6.480 тестирања, а регистрирани се 702 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 280
• Струмица – 49
• Куманово – 47
• Штип – 37
• Гостивар – 33
• Тетово – 28
• Охрид – 26
• Кичево – 19
• Битола – 17
• Прилеп, Велес и Кавадарци – по 16
• Свети Николе – 14
• Радовиш -13
• Струга – 10
• Ресен, Крива Паланка, Делчево, Виница и Пробиштип – по 9
• Дебар – 8
• Гевгелија и Берово – по 5
• Кочани, Неготино и Кратово – по 4
• Валандово и Демир Хисар – по 2
• Македонска Каменица и Демир Капија – по 1

Пријавени се 24 починати лица: 10 починати лица од Скопје (93г, 85г, 81г, 70г, 65г, 63г, 59г, 57г, 50г и 37г), 4 починати лица од Гостивар(86г, 75г, 63г, 51г), 2 починати лица од Прилеп (70г и 45г) и по едно починато лице од Тетово (87г), Кавадарци (67г), Струмица (62г), Кичево (61г), Кочани (76г), Дебар (60г), Валандово (76г) и Богданци (62г). Од пријавените 21 е починат во болнички услови и 3 се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 1.119 оздравени пациенти од:

• Скопје – 512
• Струмица – 104
• Гостивар – 102
• Куманово – 79
• Кичево – 56
• Велес – 25
• Прилеп – 24
• Штип – 23
• Дебар – 22
• Битола – 21
• Кавадарци – 18
• Кочани и Ресен – по 16
• Радовиш 15
• Свети Николе – 13
• Гевгелија – 11
• Картово – 10
• Пробиштип – 8
• Делчево – 7
• Тетово – 6
• Неготино, Богданци и Македонски Брод – по 5
• Виница – 4
• Берово – 3
• Валандово – 2

• Струга, Крива Паланка, Крушево, Демир Хисар, Демир Капија, Дојран и Македонска Каменица – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.203.819 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 181.620, бројката на оздравени пациенти е 161.515, на починати е 6.153, а бројот на активни случаи изнесува 13.952