20/06/2024
Македонија

83 нови случаи на ковид-19, починати се 11 лица

Во последните 24 часа се направени 700 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 44
-Куманово 3
-Дебар 2
-Штип 5
-Прилеп 6
-Тетово 3
-Велес 4
-Битола 5
-Кавадарци 1
-Гостивар 1
-Струмица 2
-Крива Паланка 1
-Делчево 1
-Кратово 1
-Ресен 1
-Неготино 3
Починати се 11 лица, двајца пациенти од Скопје (85 и 75г.), еден пациент од Велес (62г.), двајца од Битола (64 и 74г.), еден од Кавадарци (71г.),од Гостивар (85г.), од ПЕ Гевгелија/ Богданци (64г), пациент од Струмица (58г.), еден од Крива Паланка (61г.) и еден пациент од Радовиш (70г.). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 419 оздравени пациенти од:
-Скопје 149
-Куманово 28
-Штип 19
-Прилеп 33
-Тетово 19
-Велес 24
-Битола 21
-Охрид 1
-Кавадарци 25
-Гостивар 16
-Гевгелија 5
-Струмица 20
-Крива Паланка 9
-Радовиш 3
-Кочани 5
-Пехчево 2
-Берово 6
-Валандово 11
-Виница 2
-Кратово 2
-Свети Николе 5
-Кичево 1
-Ресен 3
-Неготино 10
Досега во земјата се направени вкупно 394.329 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 81804, бројката на оздравени пациенти е 59650, на починати е 2456, а бројот на активни случаи изнесува 19698.