19/05/2024
Македонија

868 нови случаи на ковид-19, починати се 15 лица

Во последните 24 часа се направени 3.654 тестирања, а регистрирани се 868 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 424
-Прилеп 72
-Куманово 42
-Битола 34
-Охрид 31
-Тетово 28
-Кавадарци 27
-Неготино 26
-Велес 21
-Гевгелија 20
-Гостивар и Кочани по 15
-Штип 14
-Крива Паланка и Крушево по 11
-Струга и Берово по 10
-Струмица 9
-Валандово и Демир Капија по 8
-Богданци 6
-Кичево и Ресен по 5
-Пробиштип и Демир Хисар по 3
-Радовиш, Македонски Брод и Пехчево по 2
-Свети Николе, Делчево, Кратово и Дојран по 1
Починати се 15 лица, 5 пациенти од Скопје (86г,81г,72г,71г,64г), по 2 пациенти од Тетово (72г,59г) и Охрид (78г,57г), и по 1 пациент од Прилеп (80г), Куманово (71г), Штип (64г), Кавадарци (65г), Битола (73г) и Неготино (74). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 397 оздравени пациенти од:
-Скопје 178
-Прилеп 36
-Тетово 20
-Гевгелија 17
-Куманово и Струмица по 16
-Битола 15
-Велес 11
-Гостивар и Кочани по 8
-Берово 5
-Штип и Крушево по 4
-Валандово 3
-Ресен, Пробиштип и Богданци по 2
-Кавадарци, Струга, Кичево, Дебар, Делчево, Виница, Демир Хисар и Македонски Брод по 1
Досега во земјата се направени вкупно 559.021 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 111.077, бројката на оздравени пациенти е 96.925, на починати е 3.280, а бројот на активни случаи изнесува 10.872.