05/03/2024
Македонија

978 нови случаи на Ковид – 19, починати се 24 лица

Во последните 24 часа се направени 7.452 тестирањe, а регистрирани се 978 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 405
• Тетово – 72
• Струмица – 66
• Куманово – 55
• Гостивар – 48
• Кичево – 40
• Штип – 37
• Струга – 31
• Охрид – 28
• Битола – 27
• Прилеп – 25
• Велес – 24
• Кавадарци – 21
• Дебар – 17
• Радовиш – 13
• Ресен и Пробиштип – по 8
• Кочани, Свети Николе и Кратово – по 7
• Неготино – 6
• Македонска Каменица – 5
• Делчево и Виница – по 4
• Гевгелија и Берово – по 3
• Богданци и Македонски Брод – по 2
• Крива Паланка , Валандово и Демир Хисар – по 1
Пријавени се 24 починати лица: 6 починати лица од Скопје ( 82г, 74г, 69г, 65г, 63г, 57г), 4 починати лица од Тетово ( 68г, 59г, 58г, 39г), 3 починати лица од Струмица ( 73г, 67г, 65г),по 2 починати лица од Велес(78г и 39г) , Гостивар (64г и 64г) и Охрид (74г и 70г), и по едно починато лице од Куманово (73г), Битола (70г) , Струга (57г) ,Кочани (79г) и Дебар (77г).
Сите пријавени лица се починати во болнички услови.
Регистрирани сe 524 оздравени пациенти од:
• Гостивар – 155
• Скопје – 129
• Тетово – 64
• Струмица – 43
• Кичево – 38
• Куманово – 27
• Битола – 14
• Кавадарци – 11
• Штип – 8
• Велес – 5
• Кочани ,Свети Николе и Кратово – по 4
• Гевгелија, Дебар и Виница – по 3
• Радовиш – 2
• Прилеп, Неготино, Ресен, Крива Паланка, Делчево , Валандово и Дојран – по 1
Досега во земјата се направени вкупно 1.145.081 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 174.667, бројката на оздравени пациенти е 154.698, на починати е 5.842, а бројот на активни случаи изнесува 14.127