19/05/2024
Македонија

99 нови случаи на ковид-19, починати се 8 лица

Во последните 24 часа се направени 1384 тестирања, а регистрирани се 99 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 33
-Куманово 7
-Штип 5
-Прилеп 6
-Тетово 4
-Струга 2
-Велес 2
-Битола 6
-Охрид 14
-Гостивар 1
-Гевгелија 1
-Струмица 1
-Крива Паланка 1
-Кочани 6
-Македонски Брод 3
-Виница 1
-Делчево 6
Починати се 8 лица, два пациенти од Тетово (60г. и 71г.), од Делчево (78г.), Струга (63г.), Скопје (59г.), од Дебар (52г.) и два пациенти од Охрид (70г. и 94г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 214 оздравени пациенти од:
-Скопје 48
-Куманово 25
-Штип 11
-Прилеп 9
-Тетово 23
-Струга 8
-Битола 4
-Охрид 2
-Кавадарци 22
-Гостивар 21
-Гевгелија 4
-Крива Паланка 1
-Радовиш 1
-Кочани 2
-Пехчево 2
-Берово 6
-Валандово 1
-Виница 2
-Делчево 4
-Кратово 2
-Свети Николе 10
-Кичево 3
-Неготино 3
Досега во земјата се направени вкупно 159.387 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15226, бројката на оздравени пациенти е 12700, на починати е 631, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1895.