22/04/2024
Спорт

Еурофарм Пелистер го совлада ГРК Охрид со 32:25

Еурофарм Пелистер го совлада Охрид 32:25 (18:16) во финалниот натпревар од групата 4, што се одигра вечерва во убав спортски амбиент во салата „Билјанини Извори“, и обезбеди пласман на завршниот турнир од Купот на Македонија.

Цирар со 6 и Јукиќ со 6 гола беа најефикасни кај Охрид, додека Кузмановски кај Пелистер постигна 8.

Статистика ГРК Охрид: Ѓорѓески, Ојлески 2, Андоновски, Мацуока, Јукиќ 5, Стоилевски, Дрогришки, Пелидија 2, Шипинкоски, Ристевски, Тасески 1, Шафранко 3, Крстевски 1, Орјоникидѕе 3, Бојаниќ 2, Цирар 6.

Статистика РК Пелистер: Лесјак, Манасков 4, Нејц 3, Ц. Кузманоски, Тајник 3, Борзаш 2, Танкоски, Радивојевиќ 7, Кузмановски 8, Кхалифа, Петар Атанасијевиќ, Ѓорговски, Андреевич 2, Пешевски 3, Павле Атанасијевиќ, Руди Сери.


WebOhrid / 23.03.2024 / ГРК Охрид