Кривична пријава за жител од Радолишта кој фалсификувал банкарски уплатници

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против М.Д.(51) од село Радолишта, струшко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување или уништување на деловни книги“.

На 01.03.2018, пријавениот, како управител на фирма, изготвил две лажни банкарски уплатници во износ од 98.400 и 29.520 денари, по што во одделението за прекршоци во СВР Охрид ги приложил како доказ за извршена уплата за сторени прекршоци.