13/07/2024
Спорт

Куп на Македонија: Извлечени паровите за 1-16 финалето

Денес во „Куќа на фудбалот“ се оддржа ждреб за 1/16 финалето од Купот на Македонија. 

Тимовите кои лани играа во полуфиналето од Купот на Македонија, освојувачот на трофејот МАКЕДОНИЈА Ѓорче Петров, финалистот СТРУГА Трим Љум, ШКЕНДИЈА и СИЛЕКС имаат директно место / учество во вториот круг од натпреварувањето, односно во 1/8 финалето. 

КУП на МАКЕДОНИЈА, 1/16 финале

ЈАНГ Тим – ПОБЕДА

НОВАЦИ 2005 – БРЕГАЛНИЦА

БАШКИМИ 1947 – СКОПЈЕ

АРЕСИМИ 1973 – ТИКВЕШ 1930

КОЖУФ Гевгелија – БРЕРА Струмица

КАРБИНЦИ – ВОСКА Спорт

ГФК ОХРИД – ДЕТОНИТ Плачковица

БЕЛАСИЦА – ГОСТИВАР

БФК КОЊАРЕ – ШКУПИ 1927

БЕСА 1976 – ВАРДАР

ТЕТЕКС 1953 – РАБОТНИЧКИ

ВЛАЗЕРИМИ 1977 – ПЕЛИСТЕР

Се игра еден натпревар (20. септември, 15:00 часот). Во случај на нерешен резултат се пристапува кон изведување на пенали.


WebOhrid / 29.08.2023 / ФФМ