28/02/2024
Охрид

Литургија за празникот Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите верници дека на ден 8. ноември 2019 година (петок), во црквата Св. вмч. ГеоргијСтруга, ќе се служи света архиерејска литургија, по повод празникот Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден со почеток во 8:45 часот, на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј.

Дебарско – кичевската епархија ги повикува сите свои верници на заедничко прославување на овој празник.