17/07/2024
Спорт

Одиграно 16 коло од Првата МФЛ

Денес се одиграа натпреварите од 16 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати:

Академија Пандев  1:1  Работнички

Победа  0:2  Силекс

Шкендија  4:0  Скопје

Шкупи  4:1  Ренова

Вардар  1:0  Пелистер

На врвот од табелата и понатаму останува Шкендија со 40 бодови пред Вардар на второто место со 29, а Академија Пандев и Силекс го делат третото место со по 25 бодови.

На листата на стрелци води Ферхан Хасани со 14 постигнати голови, пред Бесарт Ибраими со 10 голови, и Чинеду и Фелипе со 7 постигнати голови.

#  Прва МФЛ 2017/18   Натпревари   Победи   Нерешени   Порази   Голови   Бодови 
 1.  Шкендија  16  13  1  2  46:17  40
 2.  Вардар  14  9  2  3  26:13  29
 3.  Академија Пандев  15  7  4  4  23:18  25
 4.  Силекс  16  7  4  5  14:17  25
 5.  Работнички  15  5  5  5  22:20  20
 6.  Шкупи  15  5  3  7  13:18  18
 7.  Ренова  16  4  5  7  17:22  17
 8.  Пелистер  16  4  3  9  17:23  15
 9.  Победа  16  4  3  9  17:30  15
 10.  Скопје  15  1  6  8  8:25  9

WebOhrid