20/06/2024
Спорт

Одиграно 23 коло од Првата МФЛ

Денес се одиграа натпреварите од 23 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати:

Академија Пандев  2:0  Силекс

Македонија ЃП  2:1  Беласица

 Победа  2:3  Ренова

Шкендија  1:0  Работнички

Вардар  1:0  Шкупи 

На врвот од табелата се наоѓа Шкендија со 50 бодови, пред Академија Пандев и Вардар на второто место со по 42 бодови. На врвот од листата на стрелци се наоѓа Влатко Стојановски (Ренова) со 13 постигнати голови, пред Бесарт Ибраими (Шкендија), Љупче Дориев (Академија Пандев) и Изаир Емини (Шкендија), тројцата со по 11 голови.

WebOhrid