Бугарскиот амбасадор во Тирана, во единствената македонска општина – Пустец, ветувал компјутери и барал изучување на бугарскиот јазик

Македонската заедница во Албанија, изминатите години, се соочува со растечки тренд и континуирани напори на бугарските власти да го асимилираат

повеќе...

Промоција на најновиот роман „Ервехе“ од Луан Старова на бугарски јазик

Вечерва, од 18:30 часот, во македонскиот Културно-информативен центар во Софија, ќе биде промовиран најновиот роман на академик Луан Старова –

повеќе...

Потпишан протокол за соработка со Бугарија во областа на борбата против трговијата со луѓе

„Борбата пртив организираниот криминал не познава граници, што не упатува на заедничка акција. Мигрантската криза со која се соочија нашите

повеќе...

Охрид по трет пат домаќин на Фестивалот „Денови за претставување на Бугарската култура, фолклор и традиција“

Здружението за култура и уметност „АРТ ВИВЕНДИ“ – Охрид и Фондација „Жар-С“ – Бугарија и оваа година се организатори на

повеќе...

Висока делегација од Бугарија во посета на Општина Охрид

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески денеска оствари протоколарна средба со висока бугарска делегација предводена од амбасадорот на Република Бугарија во

повеќе...

Бугарскиот маратонец Красимир Георгиев пристигна во Охрид

Бугарскиот маратонец Красимир Георгиев, кој трча ултрамаратон по Коридорот 8 денеска пристигна во Охрид. Нашиот град е еден од поважните

повеќе...

Културен фестивал „Децата на Бугарија пеат и играат во Охрид“

Вршителот на должност градоначалник, Константин Георгиески синоќа присуствуваше на отворањето на културниот детски фестивал „Децата на Бугарија пеат и играат во

повеќе...

Во Софија се одржува втората Балканска конференција на мали и средни претпријатија

Денес во Софија се одржува втората Балканска конференција на малите и средни претпријатија (МСП). Настанот се одржува со присуство на

повеќе...