Угостителите да се воздржат од отворање на објектите, до нова одлука

Претседателката на Инспекцискиот Совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска на денешната редовна прес-конференција информираше за инспекциските надзори направени од страна на шест инспекторати

повеќе...

Охрид домаќин на четвртиот меѓународен гастрономски натпревар „ГастроМак 2019“

„Четвртиот Меѓународен Гастрономски Натпревар – „ГастроМак 2019“ годинава за домаќин го има градот Охрид, а мотото што ќе ги екипира

повеќе...

Одбележан патрониот празник на ОУТУ „Ванчо Питошески“

Во просториите на ОУТУ „Ванчо Питошески“, денес беше одбележан патрониот празник на училиштето. Градоначалникот Јован Стојаноски во своето обраќање им

повеќе...

Градоначалникот Стојаноски на отворањето на Меѓународната конференција за услужниот сектор INSCOSES 2018

Градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски денес присуствуваше на отворањето на 14-та Меѓународна научна конференција за услужниот сектор INSCOSES

повеќе...

Успешен настап на младинската организација на ОУТУ „Ванчо Питошески“ на „Образовно рандеву 2018“

Младинската организација при ОУТУ „Ванчо Питошески“ освои  две први  и едно трето место на манифестацијата  „Образовно Рандеву 2018“ , што

повеќе...

Гостилница „Кај Мече“ на нова локација

Гостилница „Кај Мече“ од денес стартува со работа на нова локација, која се наоѓа веднаш до старата локација во населбата

повеќе...

Јавна расправа за измените и дополнувањата за Законите за угостителска и туристичка дејност

Во организација на Секторот за туризам и локален економски развој, денеска се одржа  јавна расправа со претставници на туристички агенции,

повеќе...