489 нови случаи на Ковид 19, починати се 33 лица

Во последните 24 часа се направени 2.841 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 155
-Битола 52
-Куманово 47
-Прилеп 27
-Струмица 25
-Охрид 21
-Тетово и Велес по 19
-Штип 18
-Кочани 16
-Кичево 15
-Радовиш и Виница по 10
-Гостивар и Струга по 7
-Кавадарци 6
-Крива Паланка и Богданци по 5
-Гевгелија, Берово и Демир Хисар по 4
-Неготино и Ресен по 3
-Валандово 2
-Свети Николе, Делчево, Пробиштип, Крушево и Македонска Каменица по 1

Пријавени се вкупно 33 починати лица: 15 од Скопје (47г , 52г , 56г , 63г , 68г , 68г, 70г, 77г , 78г , 84г ,84г, 84г, 84г, 85г и 91г), 5 од Прилеп ( 59г, 68г, 75г, 78г и 87г), 3 од Охрид ( 74г, 76г и 87г ), по 2 од Куманово ( 56г и 84г) и Тетово (65г и 80г), и по 1 починат е пријавен од Битола (65г), Гостивар (81г), Штип (80г), Свети Николе (67г), Кавадарци (80г) и Демир Хисар (52г).

Регистрирани се 905 оздравени пациенти од:
-Скопје 375
-Охрид 92
-Битола 70
-Куманово 66
-Велес 35
-Гостивар 34
-Штип 27
-Тетово 26
-Струга 21
-Струмица и Кочани по 20
-Прилеп 19
-Гевгелија и Валандово по 16
-Кичево 12
-Ресен 8
-Радовиш и Свети Николе по 7
-Берово и Делчево по 5
-Виница, Богданци, Пробиштип и Македонски Брод по 4
-Кавадарци и Демир Хисар по 2
-Крива Паланка, Неготино, Македонска Каменица и Пехчево по 1

Досега во земјата се направени вкупно 703.569 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 149.710, бројката на оздравени пациенти е 127.139, на починати е 4.628, а бројот на активни случаи изнесува 17.943.