18/05/2024
Македонија

999 нови случаи на Ковид -19, починати се 24 лица

Во последните 24 часа се направени 3.627 тестирања, а регистрирани се 999 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 539
-Прилеп и Битола по 44
-Куманово 41
-Охрид 38
-Кавадарци 34
-Велес 25
-Гевгелија 23
-Тетово 22
-Неготино 21
-Кочани 20
-Крива Паланка 19
-Гостивар 16
-Штип 15
-Струга 10
-Струмица, Кичево, Пробиштип, Валандово и Крушево по 8
-Ресен и Делчево по 7 лица
-Берово 6
-Демир Капија 5
-Свети Николе, Радовиш и Пехчево по 4
-Демир Хисар и Виница по 3
-Кратово 2
-Дебар, Богданци и Македонски Брод по 1
Пријавени се вкупно 24 починати лица, на возраст од 46 – 80 години и тоа: 5 пациенти од Прилеп, од Скопје – 4, од Кавадарци – 3, по 2 починати лица од Гевгелија, Гостивар, Кочани и Дебар, по едно починато лице од Куманово, Битола, Штип и Неготино. Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 543 оздравени пациенти од:
-Скопје 240
-Охрид 52
-Прилеп 38
-Тетово 27
-Велес, Гевгелија и Струга по 24
-Куманово 17
-Струмица и Битола по 14
-Гостивар 12
-Кочани 8
-Крива Паланка, Пробиштип и Дебар 5
-Кичево, Крушево и Делчево по 4
-Ресен, Свети Николе и Кратово по 3
-Штип, Берово, Виница, Демир Хисар и Богданци по 2
-Неготино, Валандово и Радовиш 1 по лице
Досега во земјата се направени вкупно 571.068 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 113.929, бројката на оздравени пациенти е 98.676, на починати е 3.364, а бројот на активни случаи изнесува 11.889.