Денеска 186 нови случаи на ковид 19, починати 7 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-56, Куманово-16, Штип-8, Прилеп-7, Тетово-10, Струга-6, Велес-1, Битола-6, Охрид-2, Кавадарци-4, Гостивар-18, Гевгелија-5, Струмица-12, Крива Паланка-3, Радовиш-2, Кочани-17, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Валандово-1, Делчево-4, Свети Николе-2, Кичево-3, Ресен-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 85 оздравени пациенти од: Скопје-19, Дебар-2, Штип-4, Прилеп-13, Тетово-2, Струга-4, Охрид-9, Гостивар-9, Гевгелија-5, Струмица-1, Крива Паланка-1, Радовиш-2, Кочани-2, Пробиштип-1, Македонски Брод-3, Берово-4, Делчево-1, Свети Николе-2, Кичево-1.

Починати се 7 лица, еден пациент од Куманово (53г), двајца пациенти од Струга (68 и 70г), еден од Гостивар (61г) и тројца пациенти од Делчево (43,60 и 78г). Сите пациенти се починати во болнички услови. 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16274,  бројката на оздравени пациенти е 13635, на починати е 675, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1964. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 6463, активни 564
 • Куманово 1644, активни 215
 • Дебар 272, активни 37
 • Штип 1222, активни 72
 • Прилеп 581, активни 119
 • Тетово 1335, активни 134
 • Струга 639, активни 65
 • Велес 296, активни 23
 • Битола 259, активни 57
 • Охрид 399, активни 46
 • Кавадарци 211, активни 35
 • Гостивар 882, активни 94
 • Гевгелија 97, активни 56 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 142, активни 77
 • Крива Паланка 89, активни 38
 • Радовиш 56, активни 11
 • Крушево 18, активни 2
 • Кочани 220, активни 76
 • Пробиштип 99, активни 19
 • Демир Хисар 61, активни 2
 • Македонски Брод 87, активни 9
 • Пехчево 42, активни 21
 • Берово 74, активни 20
 • Валандово 14, активни 5
 • Виница 96, активни 28
 • Делчево 138, активни 75 (29 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) 
 • Кратово 24, активни 4
 • Свети Николе 312, активни 19
 • Кичево 297, активни 30
 • Ресен 156, активни 9
 • Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1674 теста се преку: ИЈЗ-552, ЦЈЗ Скопје-47, Авицена-252,  Биотек-129, МАНУ -111, Жан Митрев (Филип Втори)-217, Систина со PCR метода -182, лабораторија Лаор –49, Судска медицина-17, ЦЈЗ Битола-45, Инфективна клиника-26, ГАК-13, Синлаб-34, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 171.155 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 75 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле хоспитализирани  се  3 деца и 3 мајки позитивни на ковид-19, 4 деца и 4 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 3, а вкупно хоспитализирани се 34 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во болницата во Штип се хоспитализирани 44 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 155, позитивни и сомнителни на ковид-19. 

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) 

 • Чаир – 52
 • Гази Баба – 75
 • Аеродром – 83
 • Карпош – 71
 • Центар – 82
 • Кисела Вода – 52
 • Ѓорче Петров – 28
 • Бутел – 33
 • Шуто Оризари – 14
 • Студеничани – 9
 • Сарај – 17
 • Арачиново – 9
 • Илинден – 12
 • Сопиште – 2
 • Чучер Сандево – 3
 • Петровец – 6
 • Зелениково – 2
 • Странец – 7
 • Нераспределен-7