Кривична пријава за охриѓанец кој не ги почитувал мерките за самоизолација

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.А.(57) од Охрид, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.
На 24.09.2020 во Охрид, при контола од полициски службеници, пријавениот не бил затекнат во домот, со што постапил спротивно на Решението за задолжителна самоизолација.