Одбележан празникот Мала Богородица во Калишта

Во манастирот „Пресвета Богородица“ во струшкото село Калишта денеска се одбележа големиот христијански празник Рождество на Пресвета Богородица – Мала

Read more

Делегација на СПЦ предводена од српскиот Патријарх г.г. Порфириј утре во манастирот Рождество на Пресвета Богородица – Калишта

Македонската православна црква – Охридска архиепископија, односно Дебарско-кичевската епархија Охрид, известува дека утре, 20.06.2022 година (понеделник), во манастирот Рождество на

Read more

Масовно одбележан празникот Мала Богородица во Калишта

Во манастирот „Пресвета Богородица“ во струшкото село Калишта денеска се одбележа големиот христијански празник Рождество на Пресвета Богородица – Мала

Read more

Две лица повредени во сообраќајка на локалниот пат Калишта кон Франгово

На 29.12.2018 година во 12:50 часот било пријавено дека на локалниот пат с.Калишта кон с.Франгово-струшко се случила сообраќајна незгода помеѓу

Read more

Одбележан празникот Мала Богородица во Калишта

Во манастирот „Пресвета Богородица“ во струшкото село Калишта денеска се одбележа големиот христијански празник Рождество на Пресвета Богородица – Мала

Read more