Бројни охриѓанчиња со коледарската песна „Вечниот Бог“ го најавија Христовото раѓање

Традиционално и годинава во Охрид, денес, на празникот Бадник, ден пред големиот христијански празник Божиќ се одржа Бадниковата поворка со

Read more

Свети литургии за Бадник и Божик во охридските цркви

Дебарското-кичевската епархија информира дека утре (недела), 6ти јануари, на празникот Бадник-Коледа ќе се служи света златоустова литургија во сите парохиски цркви

Read more

Утре ќе служи света златоустова литургија во сите парохиски цркви во Охрид

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека утре на празникот Бадник-Коледе, ќе се служи света златоустова литургија во сите

Read more