21/05/2024
Струга

Кривична пријава за две лица поради разбојништво на бензиска пумпа во близина на Велешта

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „разбојништво“, Секторот за внатрешни работи Охрид, до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против К.М.(24) од струшкото село Велешта и П.О.(27) од Либражд – Република Албанија.

Пријавените, казненото дело го сториле на трети август оваа година во 03:45 часот на бензиска пумпа во близина на Велешта. Тие, влегле во објектот и со вперен пиштол кон вработените, ги побарале парите од прометот, по што извршиле пребарување во фиоките. Притоа, противправно одзеле 23.563,оо денари и жетони во износ од 2.940,оо денари.