Концерт на Здружението на џез музичари на Македонија – Колектив со гудачи премиерно на Охридско лето

Во рамките на музичката програма на „Охридско лето“ вечерва ќе се одржи концерт на Здружението на џез музичари на Македонија

Read more

Јубилеј на кореографката Рисима Рисимкин на Охридско лето

Со претставата „Идентитети – Историја на еден растегнат сон“ , една од водечките домашни кореографи, уметнички директор на светски реномираниот

Read more

Промовирана монографијата „Фестивалска приказна“ по повод 60-годишниот јубилеј на „Охридско лето“

Во предворјето на црквата „Света Софија“ во Охрид вчеравечер беше промовирана монографијата „Фестивалска приказна Охридско лето 1961 – 2020“ од

Read more

Гудачкиот квартет „Дисонанс“ вечерва на „Охридско лето“

Фестивалската програма на 60-тото јубилејно издание на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со концерт на словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс“ што

Read more

Театарската претстава „Чудеска терапија“ вечерва на Охридско лето

Во рамките на драмската програма, вечерва на Охридско лето е театарската претстава „Чудеска терапија“ од Даниел Глатауер во изведба на

Read more

Познатата руска пијанистка Наталија Трул вечерва на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва продолжува со концерт на познатата руска пијанистка Наталија Трул што ќе се одржи

Read more

Започна шеесеттото издание на „Охридско лето“

Градоначалникот на .Охрид, Константин Георгиески присуствуваше на отворањето на шеесеттото јубилејно издание на најреномираната музичко сценска манифестација „Охридско Лето“ што

Read more

Ученичка од ОУ „Григор Прличев“ ќе учествува на литературниот фестивал „Ракатки“ 2020

Ученичката Лина Боцеска од VII одделение, под менторство на наставничката по македонски јазик Лилјана Ставреска е примена да учествува на

Read more