Започна изградбата на патеката од Саат кулата до старото училиште „Св.Климент Охридски“

Во рамките на проектот за подобрување на патната инфраструктура во Југозападниот плански регион финансиран од Министерството за локална самоуправа, денеска

повеќе...

Здравевски: Младите во Охрид заслужуваат просперитетна иднина, но со СДСМ очигледно тоа не е возможно

Во просториите на ОК ВМРО-ДПМНЕ Охрид денес се одржа прес-конференција, на која говореше Александар Здравевски, претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ

повеќе...

Општина: Состојбата во која го затекнавме Охрид бараше да се започне скоро од нула

Во врска со прес-конференцијата од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, реакција испрати Општина Охрид во која стои: „Почитувани колеги од ВМРО-ДПМНЕ, Не

повеќе...

Верниците се упатуваат кон пештерната црква „Св.Стефан“

По повод празникот „Откривање и пренос на моштите на Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан“ и манастирската слава на манастирот „Свети

повеќе...

Се одржа културната манифестација „Вечер на Живко Чинго“

Синоќа во атарот на црквата Св.Петка пред спомен обележјето на Живко Чинго во село Велгошти се одржа традиционалната културна манифестација

повеќе...

Арнаудоски: Во туристичката сезона Охрид ниту е чист, ниту е среден

Денес во просториите на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид се одржа прес-конференција на која говореше Илија Арнаудоски, советник во Советот на општина

повеќе...

Се поставуваат нови канделабри на улица „Македонија“

Надлежните служби на општина Охрид, денес поставуваа нови канделабри по улицата „Македонија“. Поставувањето на канделабрите е дел од предвидените активности

повеќе...

Глутница кучиња на „Егејска“ – граѓаните бараат итна реакција од надлежните

До нашата редакција пристигна допис од група граѓани кои живеат на улицита „Егејска“ во Охрид. Тие се загрижени поради глутница

повеќе...