Празникот Илинден одбележан во манастирот „Св. пророк Илија“ – Мешеишта

Големиот македонски празник Илинден, денес се одбележа и во манастирот „Св. пророк Илија“ во с. Мешеишта, општина Дебрца. Голем број

Read more

(ВИДЕО) Претрес во правен субјект за одгледување канабис за медицински цели во охридско, пронајдена неевидентирана дрога

На 13.07.2022 Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, во координација со

Read more

Приведен жител од Требеништа кој крадел гориво од работна машина на автопатот Кичево-Охрид

На 24.06.2022 година во 00:30 часот во СВР Охрид приведен е Н.С.(59) од селото Требеништа, општина Дебрца. Тој, претходно е

Read more

Јавен повик за субвенционирање на линиски превоз на патници кој заеднички го организираат Општина Охрид и Општина Дебрца

Согласно Програмата АО-Совет на општина Охрид за 2022 година („Службен гласник на општина Охрид “ бр.08-13561/32 од 29.12.2021), Одлуката за

Read more

Лице од Мешеишта осомничено за загрозување на сигурноста на британската амбасадорка во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 55-годишен жител на селото Мешеишта, општина Дебрца, за кого постои основано сомнение дека

Read more