Света архиерејска литургија на Плаошник и свежо цвеќе пред спомениците на Св.Климент Охридски

Денешното празнување на Св.Климент Охридски започна со света архиерејска литургија во манастирскиот комплекс  на Плаошник, со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство

Read more

Света архиерејска литургија по повод празникот Св.мч-ки Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 30. Септември 2020 година (среда), во катедралната црква „Света

Read more

Ќе се служи света литургија за празникот Св. свеш-мч. Харалампиј

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на ден 23. февруари 2020 година (недела), во црквата „Успение

Read more

Ќе се служи света литургија за празникот Св. Атанасиј Велики во Љубаништа

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 31. Јануари 2020 година (петок), во метохот на манастирот

Read more

Свети литурии за празникот Обрезание Господово и Св.Василиј Велики

Дебарско кичевската епархија ги информира граѓаните дека на 14ти јануари (вторник), на празникот Обрезание – Господово и Свети Василиј Велики

Read more